Eesti Arhitektide Liidu Elamu preemia nominent 2023
Asukoht
Riia 20, 20A, 20B, 22, 22A, 22B, Era 3, Tartu
Arhitektuur
Maarja Kask, Ralf Lõoke, Margus Tamm, Ragnar Põllukivi (Salto AB)
Maastikuarhitektuur
AB Artes Terrae
Ruumikujundusbüroo Polka
Salto AB
Konstruktor
Roolaht ja Partnerid
Arendaja
Colordia
Projekt
2016–2022
Valmis
2023
Fotod
Märten Peterson, Ralf Lõoke

  505

Juba Riia kvartali arendusprojekti koostamise algfaasis leppisime kõikide osalistega ühiselt kokku põhiprintsiibid: kvaliteetne terviklik elukeskkond, jätkusuutlikkus ning mõistlikkus. Nimetatud põhimõtetest tulenes omakorda projekteerimiseks mitmeid üldisemaid tingimusi nagu kvaliteetne arhitektuur ja väliskeskkond, aga ka palju praktilisi juhiseid nagu lahenduste ajas vastupidavus, tehnosüsteemide lahendused ja kvaliteet, energiatõhusus jne. Samuti põhimõte, et hoonete elemente ja süsteeme, mis kuluvad või võivad puruneda, peab olema võimalik mõistliku vaevaga remontida või välja vahetada. Teiste sõnadega, proovisime lahti mõtestada, mis muudab Riia kvartali selliseks, kuhu inimesed tahavad tulla ja kus neil on hea olla. Kindlasti võib kvartali üheks õnnestumise eelduseks pidada asjaolu, et selle on algusest lõpuni – alates detailplaneeringu põhialuste kujundamisest kuni arenduse lõpliku valmimiseni – ellu viinud sama meeskond. Tagantjärele saab ka tõdeda, et projekti kasuks töötas Eesti mõttes tavatult pikk lõpliku elluviimise aeg, mis andis teisalt meile võimaluse kaaluda mitmeid, väga eriilmelisi projektlahendusi, et leida see sobivaim.
Laur Laaneleht, Colordia juhataja

Riia kvartali terrassmajad on esimesed puitfassaadiga hooned Eestis, mille kõrgus on 7 ja 8 korrust. Lahendus on koostöös tuleohutusspetsialistidega spetsiaalselt selle projekti jaoks välja töötatud ja sertifitseeritud, kasutamata keemilisi tulekaitsevahendeid.

Riia kvartali arhitektuurne lahendus lähtub krundi ainulaadsest asukohast Riia mäel, mis võimaldab suurepäraseid vaateid ümbritsevale linnale ja Emajõe suunas. Hoonestuse planeeringu lahendus on edasiarendus kesklinlikust perimetraalsest kvartalist, mis krundi keskosas moodustab terrassidest mäe, mis omakorda langeb sujuvalt naaberkruntide väiksema hoonestuse poole, tekitades tundliku ülemineku katuseaedadest ümbritsevaks aedlinna miljööks. Terrassidest moodustuv isikupärane kuju annab Riia kvartalile selgelt äratuntava identiteedi ja iseloomuliku kuurordilaadse meeleolu. Kvartali välisperimeeter moodustab samas selgelt tänavajooni defineeriva hoonetefrondi, mille kõrgus varieerub vastavalt naabermajadele.

Perimetraalselt asetsevatest hoonete pehmevormilistest sisekülgedest moodustub krundi sisemusse voolav majadevaheline jõedeltat meenutav hoov koos roheluse ja rekreatsioonialadega igale vanusele. Kumerate nurkadega lahendus võimaldab tuua rohkem päikesevalgust krundi keskossa – inimsõbralikku keskkonda võimendavad puidust ja tellisest fassaadid. Kvartalis on kokku viis kõrget ja kaks madalamat hoonet.

Korterite puhul on arvestatud, et tekiks võimalikult palju erinevaid variatsioone nii akendest ja terrassidelt avanevate vaadete kui ka korterite suuruse, tubade arvu ja paigutuse osas. Kõik korterid on ainulaadsed, ka hoonete trepikojad ja maa-alune parkla lähtuvad terviklahenduse isikupärast.